Χωρίς δώρο φέτος τα Χριστούγεννα...

Κυριακή, 22 Δεκεμβρίου 2013 20:17    Print    Email

Με μια πικρή γεύση μας αποχαιρέτησε το 2013, αφού η ομάδα μας γνώρισε την ήττα σήμερα, στον τελευταίο της επίσημο αγώνα για φέτος, με 1-0 στην Ηλιούπολη με αντίπαλο τη Διάνα. Ένα σκορ που διαμορφώθηκε νωρίς και συγκεκριμένα μόλις στο 16ό λεπτό με κοντινή προβολή μετά από φάση διαρκείας στα καρέ μας.

Η αλήθεια είναι ότι δεν μπήκαμε στο παιχνίδι αυτό, όπως θα άξιζε στην ομάδα μας και γι' αυτό το πληρώσαμε. Όσο περνούσε όμως η ώρα και ενώ το σκορ παρέμεινε στο 1-0, μετά και από δύο-τρεις σωτήριες επεμβάσεις του Μπιτζούνη, καταφέραμε να ισορροπήσουμε και να φτάσουμε στην ισοφάριση που ήρθε με γκολ του Γεωργιόπουλου που τελικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Μια φάση που ο βοηθός Κουτσόγιαννος, ελέγχεται για την απόφασή του, και μια φάση η οποία θα μπορούσε να είχε αλλάξει όλο το παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος, η γηπεδούχος Διάνα περιορίστηκε στο μισό του γηπέδου της, με την δική μας ομάδα να προσπαθεί να βρει τρόπους να διασπάσει την σφιχτή αμυντική της γραμμή. Σε τρεις με τέσσερις περιπτώσεις μάλιστα φτάσαμε κοντά στην ισοφάριση, με την μεγαλύτερη ευκαιρία απ' όσες χάθηκαν να σημειώνεται στο 5ό λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γεωργιόπουλο μόνο του να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας, με κεφαλιά. Κάπου εκεί, ο αγώνας έληξε και βρήκε τη Διάνα να πανηγυρίζει μια νίκη για την οποία πέρασε πραγματικά, δια πυρός και σιδήρου.

Έτσι, η ομάδα μας μέτρησε την τρίτη φετινή της ήττα, παρά το συγκινητικό πάθος που έδειξαν οι ποδοσφαιστές μας.

Ακόμα και στις ήττες της, αυτή η ομάδα με την απόδοσή και την ψυχή της κερδίζει το σεβασμό των αντιπάλων, μην αφήνοντας περιθώρια σε κανέναν να πει ότι άξιζε να ηττηθεί.

Πιστεύουμε σε αυτήν την ομάδα και συνεχίζουμε, περιμένοντας το 2014, μια χρονιά που ελπίζουμε να μας φέρει υγεία, πολλές και μόνο νίκες αλλά και λίγη τύχη.

Επόμενη αγωνιστική, την πρώτη Κυριακή του 2014, απέναντι στην ομάδα του Βύρωνα στο γήπεδο της Χωράφας.