• 10) Μουράτης (73' Γιουλβανίδης)
  • 11) Χιώτης (54' Καρανικόλαος)
Στα πέναλτυ
Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις

Κάνοντας άλλη μια ανατροπή σε σκορ, και με τη βοήθεια δύο πέναλτυ η ομάδα μας πήρε το τρίποντο, απέναντι σε αυτήν της Καισαριανής και ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο με το δεξί.

Πιο δύσκολα λοιπόν απ' ότι μπορούσαμε πήραμε αυτή τη νίκη αφού η φιλοξενούμενη ομάδα, εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος μας στην άμυνα και προηγήθηκε με 0-1 στο 13ό λεπτό.
Η αντίδρασή μας, ευτυχώς, δεν άργησε να έρθει και σε μία φάση στο 20ό λεπτό, ο διαιτήτής της συνάντησης Κος Μπεκιάρι, κατελόγισε πέναλτυ, σε χέρι αμυντικού στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα εντός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κολέζι και με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού, έγραψε το 1-1 για την ομάδα μας στο 21' της συνάντησης.

Σημαντικές ευκαιρίες χάθηκαν στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους με πρωταγωνιστές, τους Καλαμοτουσάκη και Μάζη ενώ και η ομάδα της Καισαριανής είχε μια πολύ καλή στιγμή στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές είχε αρκετή ένταση και η ομάδα μας έβγαζε μια νευρικότητα. Απόρροια αυτής ήταν και οι τρεις κίτρινες που είδαν ποδοσφαιριστές μας στο πρώτο μέρος, για ασήμαντους λόγους.

Ένας από αυτούς και συγκεκριμένα ο Ρουμελιωτάκης, στο 51ό λεπτό, είδε και την δεύτερη κάρτα του διαιτητή Μπεκιάρι, σχεδόν αβίαστα, και έτσι για περίπου όλο το δεύτερο μέρος αγωνιστήκαμε με παίκτη λιγότερο, χωρίς όμως αυτό να φανεί ή να μας επηρεάσει.

Παρά την εξέλιξη αυτή λοιπόν, ανεβάσαμε κι άλλο την απόδοσή μας και στο 60ό λεπτό, ο Λαζάρ που μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος, με δυνατό σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Δύο λεπτά μετά, και σε συνέχεια ενός πολύ ωραίου συνδυασμού με τον Μουράτη, ο Λαζάρ κέρδισε το πέναλτυ, από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και ο Κολέζι ανέλαβε και πάλι την εκτέλεσή του, σημαδεύοντας σωστά έκανε την ολική ανατροπή για την ομάδα μας.

Με τον τρόπο αυτό ο Κολέζι σημείωσε το 4ο γκολ του απέναντι στην ομάδα της Καισαριανής, σε τρία συνεχόμενα παιχνίδια, και μάλιστα όλα του τα γκολ ήταν με τον ίδιο τρόπο, με πέναλτυ δηλαδή.

Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν άλλη μία πολύ καλή στιγμή στο 78ό λεπτό, όταν ψηλοκρεμαστό πλασέ του επιθετικού τους πέρασε πάνω από την εστία του Μυλωνά και εμείς σε απάντηση, σπαταλήσαμε τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες με τους Καλαμοτουσάκη, Μάζη και Λαζάρ για να διευρύνουμε το σκορ και να δώσουμε μια επιπλέον ασφάλεια στο προβάδισμά μας.

Χωρίς απρόοπτα λοιπόν, το φύλλο αγώνα έκλεισε με το σκορ υπέρ μας στο 2-1 και την ομάδα μας να μαζεύει άλλους τρεις βαθμούς μετά και την ήττα από το Καματερό.

Επόμενη αγωνιστική, στο ίδιο γήπεδο και πάλι ως γηπεδούχοι, θα αντιμετωπίσουμε την ομάδα του Αίμου Πετρούπολης.